Vantaa-Seuralla on uusi kulttuurituottaja

Julkaistu 27.1.2023

Vantaa-Seuran uutena kulttuurituottajana on aloittanut arkeologi Jenni Sahramaa. Elina Terävä on siirtynyt väitöskirjatutkijaksi, mutta jatkaa edelleen seuran taloudenhoitajana. Jenni kertoo itsestään:

On hauskaa aloittaa työt kulttuurituottajana, sillä arkeologina paikallishistoria ja kotiseututoiminta ovat erityisen lähellä sydäntäni. Henkinen kotipaikkani Vantaalla on kirkonkylän seutu, sillä kasvoin näköetäisyydellä Pyhän Laurin kirkosta ja taisinpa muutaman kerran lapsena myös molskahtaa jokeen koskella leikkiessäni. Minua kiehtoo Vantaan monipuolinen historia, ja nyt odotan erityisen innolla osallistumista kulttuurituottajana Helsingan keskiaikapäivän järjestelyihin.

Toivottavasti tavataan Vantaa-Seuran tapahtumissa vuonna 2023!

Jennin tavoittaa sähköpostitse jenni.sahramaa@vantaaseura.fi ja puhelimella numerosta 050 443 4000.

Vantaa-Seura