Övre Nybackan joulumarkkinoilta alkaa joulun odotus

Övre Nybackan joulumarkkinoilta alkaa joulun odotus

Julkaistu 15.11.2023

200-vuotiaan kestikievarin sisätilat ja pihapiiri täyttyvät käsityöläisten ja pientuottajien myyntipöydistä lauantaina 25. marraskuuta. Meillä voit tehdä uniikit lahjat pukinkonttiin sekä nauttia vanhanajan joulutunnelmasta. Joulunodotus on hyvä aloittaa Övre Nybackan joulumarkkinoilta!

Tapahtuman ohjelmassa on huomioitu lapsiperheet. Luvassa on jouluista askartelua ja kasvomaalauksia. Historiasta kiinnostuneille järjestetään talon vaiheista ja alueen vanhoista jouluperinteistä kertova opastus.

Glögin, kahvin ja tuoreiden joulutorttujen tuoksu johdattaa makean nälkäiset Vantaa-Seuran kahvilaan kestikievarin tupaan. Saattaapa tapahtumassa törmätä myös vanhanajan joulupukkiin! Tervetuloa!

Ohjelma 25.11. klo 11-15:

11–15 Joulumarkkinat myyntipöytineen
11–15 Lasten jouluaskartelua kievarin kamarissa
11–13 ja 14–15 Joulupukki ja muori vierailulla
12–14 Kasvomaalauksia
14–14.30 Historiaopastus, lähtö kievarin edustalta

Ohjelma on maksutonta.

Kestikievari Övre Nybackassa sijaitsee Vantaanlaaksossa, osoitteessa Nybackankuja 4.

Vantaa-Seura