Helsingin pitäjä 1982

Helsingin pitäjä 1982

Helsingin pitäjä 1982

Hinta: 2,00 €

ALV 0%. Hintaan lisätään toimituskulut, jotka lasketaan kassalla.

Vuoden 1982 Helsingin pitäjästä voi lukea kuvanveistäjä Juha Ojansivusta sekä taiteilija-keräilijästä Risto Vilhusesta sekä tanssiteatteri Raatikosta.

Vantaan historiaan perehdytään artikkeleissa kadonneista Tikkurilan rakennuksiin, paloviinan valmistajiin Helsingin pitäjässä vuonna 1772, kadonneisiin Tikkurilan rakennuksiin, Vantaan historian arkistolähteiden etsintään ja Vantaan vanhojen rakennusten luetteloon. Myös Martinlaakson nimen alkuperä ja Vantaan nimi ovat insproineet tulloin kirjoittajia, samoin kuin kirkkoherra E.A.Crohns.

Vantaalaisista rakennuksista päästään tutustumaan Haartmanin taloon sekä Hannusaksen tilanteeseen 80-luvun alussa.

Entä mitä ajatuksia Vantaan vaakunan pyrstön koko ja Vantaan vesialueet herättivät tuolloin kirjoittajissa?

Ruotsiksi julkaisusta on artikkeli tuolloin 85-vuotiaasta Dickursbyn Ungdomsföreningistä.

Helsingin pitäjä 1982 - Helsinge. Jukka Hako (toim.) 1982. Helsingin pitäjän kotiseutu- ja museoyhdistys, Vantaan kaupungin kulttuurilautakunta, 144 sivua. ISSN: 0358-6529.

Vantaa-Seura