Myllyillat ja kulttuurikävelyt kesällä 2023

Myllyillat ja kulttuurikävelyt kesällä 2023

Julkaistu 28.5.2023

Kesä- ja elokuussa on mahdollista tutustua kirkonkylän mielenkiintoiseen ja monipuoliseen historiaan erilaisten teemaopastusten avulla. Kirkonkylän myllyllä lauletaan yhteislauluja kesäkuussa neljänä keskiviikkona.

  • Myllyiltoja on järjestetty jo kesästä 1976 alkaen ja kulttuurikävelyjäkin yli 20 vuoden ajan. Nämä ovat erittäin pidettyjä tapahtumasarjoja, jotka ovat tärkeitä sekä kaupunkilaisille että Vantaa-Seuralle, kertoo Vantaa-Seuran toiminnanjohtaja Riina Koivisto.

Pitäjän historia tutuksi kulttuurikävelyllä

Kulttuurikävelyillä perehdytään muun muassa kylän rakennuskulttuuriin, muistomerkkeihin, Kuninkaantiehen, Pyhän Laurin kirkkoon ja hautausmaahan sekä tehdään aikamatkoja keskiajalle. Kesän uutuutena on Talonpoikais- ja arkkitehtuurikierros, joka järjestetään 16.8. Kierroksilla oppaina toimivat Vantaa-Seuran ammattitaitoiset oppaat.

Kulttuurikävelyt alkavat aina kello 17.30 ja kierros kestää noin yhden tunnin. Kierrokselle lähdetään Pyhän Laurin kirkon hautausmaan portilta, osoitteesta Kirkkotie 45. Lippu kierrokselle maksaa 10 €, työttömät/eläkeläiset/opiskelijat 8 €. Lapset (alle 15-v.) pääsevät ilmaiseksi muille, paitsi lastenkierrokselle 14.6. Lasten oman kierroksen lippu maksaa 5 €. Kulttuurikävelyt ovat ilmaisia Vantaa-Seuran jäsenille. Maksu mieluiten kortilla.

Kesän aikana järjestetään yksi lapsille suunnattu opastus, aikamatka keskiaikaan. Se on keskiviikkona 14.6. Samana iltana on myös myllyllä lasten yhteislauluilta. Toinen kesän erikoisilta on keskiviikkona 21.6., jolloin järjestetään sekä suomenkielinen että ruotsinkielinen kulttuurikävely. Samana iltana on myllyllä ruotsinkielinen yhteislauluilta.

Ohjelmallisia yhteislauluiltoja Keravanjoen rannalla

Myllyillat ovat ohjelmallisia yhteislauluiltoja Kirkonkylän myllyllä, Keravanjoen rannalla. Myllyiltoja on vietetty jo kesästä 1976 asti. Myllyiltoina myllytuvassa palvelee pieni kahvio.

Myllyillat järjestetään kesäkuun keskiviikkoina 7.6., 14.6., 21.6. ja 28.6. Ilta alkaa kello 18.30 ja päättyy noin kello 20.00. Myllyiltoihin on aina vapaa pääsy.

Mylly sijaitsee osoitteessa Myllykuja 6. Autoja ei saa pysäköidä Myllykujan varteen. Autot tulee pysäköidä Kirkonkylän muille parkkipaikoille.

Kesän 2023 Kulttuurikävelyt ja Myllyillat Helsingin pitäjän kirkonkylässä:

Ke 7.6. klo 17.30 Historian havinaa hautausmaalla

Kierroksella tutustutaan Pyhän Laurin kirkon hautausmaan vanhaan osaan. Vehreästä puistosta löytyy hautakiviä yli 200 vuoden ajalta. Hautausmaan muistomerkkien avulla tulee Vantaan historia esille ainutlaatuisella, kiehtovalla tavalla. Opastuksella kävellään vain hyvin lyhyitä matkoja, joten suosittelemme opastusta myös vähemmän vetreille historianystäville.

Ke 7.6. klo 18.30 Myllyillassa Puhallinorkesteri Louhi

Legendaarinen vantaalaisorkesteri puhaltaa myllykesän käyntiin. Iltaan kuuluu myös yhteislaulua.

Ke 14.6. klo 17.30 Aikamatka keskiaikaan lapsille ja aikuisille

Lasten rooliopastuksella keskiaikaiseen asuun pukeutunut nimismiehen vaimo Sigrid kertoo lapsille satojen vuosien takaisesta elämästä Kirkonkylässä. Samalla etsitään nimismiehen hukkaamia verorahoja.

Aikuisille suunnatulla keskiaikakierroksella tutustaan keskiaikaiseen Helsingin pitäjän kirkonkylään sekä siellä tehtyihin arkeologisiin kaivauksiin. Kierroksella vieraillaan myös pääkaupunkiseudun vanhimmassa rakennuksessa, Pyhän Laurin kirkossa.

Huom! Samaan aikaan järjestetään kaksi erillistä keskiaikakierrosta, sekä lapsille että aikuisille. Lasten kierros soveltuu parhaiten 5–10 -vuotiaille lapsille, aikuisen mukana myös pienemmille.

Ke 14.6. klo 18.30 Lasten Myllyilta

Lasten omassa Myllyillassa lavalle nousee lasten oma rokkibändi Jytäjyrsijät. Illassa on taatusti kesän kovin meno.

Ons 21.6. kl. 17.30 Kulturpromenad i Helsinge kyrkoby på svenska

På den traditionella, älskade kulturpromenaden får du höra ett kortfattat paket med information om faserna i Helsinge kyrkoby ända från medeltiden till våra dagar. Du får bekanta dig t.ex. med Helsinge kyrka S:t Lars, den äldsta byggnaden i huvudstadsområdet, och njuta av den särskilt välbevarade bymiljön runt kyrkan.

Ke 21.6. klo 17.30 Kirkonkylän kulttuurikävely suomeksi

Perinteisellä, yleisön rakastamalla kulttuurikävelyllä on tarjolla tiivis tietopaketti Helsingin pitäjän kirkonkylän vaiheista keskiajalta tähän päivään saakka. Opastuksella tutustutaan mm. Pyhän Laurin kirkkoon, pääkaupunkiseudun vanhimpaan rakennukseen, sekä nautitaan erityisen hyvin säilyneestä kylämiljööstä kirkon ympärillä.

Ke 21.6. kl. 18.30 Svensk allsångsafton – yhteislaulut ruotsiksi!

Vi sjunger tillsammans på svenska. Kvällens värd är Helsinge-Tusby Ungdomsförbund. Kaikki ovat tervetulleita mukaan laulamaan yhteislauluja ruotsiksi!

Ke 28.6.klo 17.30 Kirkonkylän kulttuurikävely suomeksi

Perinteisellä, yleisön rakastamalla kulttuurikävelyllä on tarjolla tiivis tietopaketti Helsingin pitäjän kirkonkylän vaiheista keskiajalta tähän päivään saakka. Opastuksella tutustutaan mm. Pyhän Laurin kirkkoon, pääkaupunkiseudun vanhimpaan rakennukseen, sekä nautitaan erityisen hyvin säilyneestä kylämiljööstä kirkon ympärillä.

Ke 28.6. klo 17.30 Myllyilta Kirkonkylän myllyllä

Myllyillassa järjestetään kansanlaulukirkko. Yhteistyössä Tikkurilan seurakunnan kanssa.

Ke 2.8. klo 17.30 Kuninkaantie – kärrypolusta valtatieksi

Kuninkaantie, Suuri Rantatie… rakkaalla lapsella on monta nimeä. Opastus johdattaa kuulijat satojen vuosien taakse, jolloin Kuninkaantie oli pelkkä rapainen kärrypolku mutta jo tuolloin tärkeä yhdysside valtakunnan osasta toiseen. Tien merkitys on ollut suuri eteläisen Suomen kehitykselle viime vuosisadalle saakka. Kirkonkylässä voi yhä kulkea hetken matkaa tien alkuperäisellä reitillä ja tuntea historian havinaa jalkojensa alla!

Ke 9.8. klo 17.30 Kirkonkylän voimanaiset

Kirkonkylästä löytyy paljon tutkittua tietoa, myös sen naisista ja perheiden arjesta. Kirkonkylän voimanaiset -opastuksella tutustutaan talojen emäntiin ja pappilan ruustinnoihin, jotka elävät kyläläisten muistoissa vahvoina ja voimakkaina persoonina, perheensä ja yhteisönsä tukipilareina ja mielipidevaikuttajina.

Ke 16.8. klo 17.30 Talonpoikais- ja kirkkoarkkitehtuuria

Kirkonkylä on rakennushistoriallisesti sekä arkkitehtoonisesti merkittävä kokonaisuus Vantaalla. Sekä kirkon että kylän talojen rakentamisesta sekä rakentajista on saatu viime vuosina uutta tutkimustietoa, joista kerrotaan opastuksella. Uutuusopastus!

Ke 23.8. klo 17.30 Historian havinaa hautausmaalla

Kierroksella tutustutaan Pyhän Laurin kirkon hautausmaan vanhaan osaan. Vehreästä puistosta löytyy hautakiviä yli 200 vuoden ajalta. Hautausmaan muistomerkkien avulla tulee Vantaan historia esille ainutlaatuisella, kiehtovalla tavalla. Opastuksella kävellään vain hyvin lyhyitä matkoja, joten suosittelemme opastusta myös vähemmän vetreille historianystäville.

Tapahtumat ovat osa Euroopan kulttuuriympäristöpäiviä. Kesän tapahtumatoimintaa tukee Helsingestiftelsen i Vanda.

Vantaa-Seura